Fórum

plus Pridaj príspevok

comment Nespokojný občan a je nás viac

15.11.2016 19:14:23

Vážená p. Alena Kyslicová, základnú školu a materskú škôlku už naozaj riešiť netreba , lebo pohltila a ešte aj pohltí nenormálne množstvo finančných prostriedkov a odvádza to pozornosť od problémov, ktorých je v našej obci viac než dosť. Obec a občania to nie je len ZŠ a MŠ. Podstatné je čo sa deje s finančnými prostriedkami, ako sa s nimi nakladá a čo z toho má každý občan, ktorý si zodpovedne plní svoje povinnosti platením všetkých daní a poplatkov obci. Tak ako ostatní čo zverejnili svoje príspevky aj mňa zaujíma kam a ako obecné peniaze idú. Mňa v zmluvách a faktúrach zaujala suma pri zmluve o dielo na Vybudovanie digitálneho kamerového systému v obci, v celkovej hodnote 99.816,- € a pred jej podpisom prebehlo verejné obstarávanie za 1.149,60 €. Neviem, či pani starostka a obecné zastupiteľstvo je také naivné alebo dodávateľ taký šikovný, že dokázal presvedčiť aby si obec so 750 obyvateľmi objednala kamerový systém za takmer 100.000,- € a ešte aj zaplatila 1.149,- € za verejné obstarávanie niečoho, čo podľa mňa už na začiatku bolo utópiou. Dokonca som počul a dávali to aj v TV, že niektoré obce čo sa zapojili do takéhoto nezmyslu šetrí a preveruje Národná kriminálna agentúra pre finančné podvody. A ešte jedna skutočnosť do očí bijúca. Čo sa deje s tou lukratívnou a výbornou investíciou do schátralej budovy bývalej krčmy? Znova vyhodených 5.500,- €. Prišli ste (sme) o dane z pozemku a z nehnuteľnosti. Aký osoh a prínos z tejto kúpy bude mať obec a občan? Absolútne žiadny - iba škodu. Osoh z tejto investície má iba Jednota, že sa zbavila budovy, za ktorú sa už hanbila. No a osoba, ktorá túto kúpu sprostredkovala možno bola alebo pôjde za odmenu do kúpeľov. Prečo nebol takto sprostredkovaný predaj budovy Jednoty na Bobotskej Lehote? Budova starej krčmy je vhodná akurát tak na zbúranie, alebo generálnu opravu čo podstatne presiahne sumu 5.500,- €.
 
comment obecný príspevok

13.11.2016 18:17:07


ZAMYSLENIE - po sviatku Pamiatky zosnulých

O cintoríne sa eufemicky hovorí ako mieste posledného odpočinku. Chodíme naň aspoň raz v roku pripamätať si svojich zosnulých. Veriaci im návštevou chcú prejaviť úctu a modlitbou zas svoju lásku a duchovné milosrdenstvo. Miesto posledného odpočinku obložíme kvetmi a množstvom sviečok. Sviečky na hroboch zostanú aj keď vyhoria, lebo hrob, kde sú iba dve tri sviečky pôsobí prázdno až osirelo.
Zhŕňam nafúkané lístie na hrobe svojich rodičov a rozmýšľam, či sa na nás pozerajú a či sa im páči, ako sme ho ozdobili. Zo zamyslenia ma vyruší návštevníčka cintorína mávajúca oznamom, že na hrobové miesto jej príbuzných nie je uzatvorená zmluva o nájme. Keď odíde predstavím si tetu a uja pochovaných v hrobe, kde bol oznam. Boli neďalekí susedia, vrstovníci mojich rodičov, veselí, priateľskí ľudia. Otec s ujom robili v papierni neďaleko od seba. Ujo bol pracant, správnejšie dríč – od slova drieť – robiť do zodratia. Navždy mi zostane v pamäti obraz ako ujo „ na sebe bránil“ pooranú roľu. Cez plece mal prehodený hrubý povraz a ťahal jednu kovovú bránu. Viete si predstaviť, ako sa kliny brány vnárajú váhou do pooranej zeme ? Vyzeral ako jeden z burlakov z obrazu ruského maliara Iliu Repina Burlaci na Volge. Burlakmi nazývali tých, ktorí po brehu rieky ťahali lode proti jej prúdu. A neskôr, to už mal blízo 90rokov, som ho stretol pri tej roli s károu naloženou asi burgyňou, alebo ďatelinou. Káru sa chystal ťahať hore ulicou. Dobehol som ho a ponúkol sa, že mu pomôžem. To už jeho starší syn bol starostom. Spolu sme pomaly ťahali káru. „Prečo sa trápite, nechajte to už na synov“ hovoril som mu veselo. „ Tí nemajú čas ,“ odpovedal s lišiackym úsmevom naznačujúc mi, či viem čo mi hovorí.

Cestou z cintorína (úradne pohrebiska) som sa zastavil pri pláne cintorína. Hrobové miesto č. 492. Teta bola pochovaná 1998. Rok 2008 je rokom, keď v obci „ vznikol organizovaný cintorín“. V tom roku všetky existujúce hrobové miesta v zmysle VZN si mali prenajať pozostalí za 500 resp. 1000 Sk na 10 rokov. Väčšinu hrobových miest, hrobov svojich rodičov a starých rodičov obyvatelia našej obce prenajali, zmluvu uzatvorili a poplatok zaplatili. Menšina hrobových miest nemá nájomcu. Alebo nie je meno na pomníku, alebo sa nedá pracovníkom obce zistiť, kto sú pozostalí. To ale nie je prípad hrobového miesta č. 492. Pracovníci zodpovední na obecnom úrade vedeli kto sú pozostalí, ale nekonali. Vedeli to po celú dobu platnosti VZN, už 8 rokov. Až teraz nechali na hrobových miestach oznam pre príbuzných pozostalých, ktorí prišli prejaviť patričnú úctu .....

Týždeň po sviatku Pamiatky zosnulých som bol zvedavý, či hrobové miesto č. 492 je prenajaté ? Nebolo. Nerozumiem prečo? Až teraz som pochopil lišiacky úsmev uja a jeho prorocké slová : „ Synovia nemajú čas “.

Rok 2018 bude opäť rokom prenajímania hrobových miest do roku 2028. Ja a moji vrstovníci, ak nám bude dané sa ho dožiť, musíme zaplatiť nájom hrobových miest svojich rodičov a starých rodičov, aby o miesto neprišli, lebo nevieme, či nebude treba zaplatiť prenájom aj za naše miesto odpočinku.


13.11.2016 A. Doktor st.
 
comment Alena K

09.11.2016 22:22:23

No,aspoň už viem.....
Všetko dobré (bez " ")

comment VOX POPOLI

09.11.2016 18:40:05

Vazena pani,

asi Vas velmi hryzie svedomie, ked potrebujete vediet, kto tu pise, vsak? Ja som ta/ten, ktory/a sa pyta, preco som prevracala kabaty a spravala sa ako Judas? Aj tam mate osobnu skusenost? Vy ste asi osoba, ktora casto preziva OSOBNE skusenosti, ktore ju nutia spravat sa po case presne naopak, ako predtym. A ked neviete, co pisete, uz Vam pisem naposledy. Citujem: " mňa sklamal ludsky a stratil moju dôveru.." - cize sa nespraval ludsky = neludsky a nedoveryhodne. Mila pani, ak Vas niekto sklame ludsky a chcete byt vy k nemu ludska, tak je normalne, ze sa o tom s nim osobne porozpravam. Sama ste tu pisali, citujem: "Nikdy som neposudzovala,neposudzujem a ani nebudem posudzovať človeka podla toho kto čo narozpráva.." - nerozpravali ste sa s nim, ale neposudzujete podla toho, co kto narozprava!? Aj sa niekedy pocuvate alebo ....

comment Alena K.

09.11.2016 18:12:26

Vážený pán alebo pani bez úvodzoviek,
ja nepotrebujem získavať žiadne informácie od niekoho iného,keby som dala na reči tak moje dieťa do tej školy nenastúpi.To čo som napísala bola moja osobná skúsenosť s ním. Najprv si poriadne prečítajte a potom reagujte.Písala som snáď o jeho neludskom správaní? Neviem kto tu píše Voloviny.
A ak ste taký obhajca,tak sa podpíšte! Vy viete akceptovať aj názor niekoho druhého? Ja nikoho neosočujem ako vy.A ak Vám vadia moje múdrosti,tak na ne nereagujte.

comment VOX POPOLI

09.11.2016 16:51:27

Vazena pani,

vazena nebudem davat do uvodzoviek, pretoze to je znakom, ze to nemyslim uprimne. Napiste sem, kolkokrat ste sa osobne rozpravali s p.riaditelom POTOM, ako ste ziskali informacie o jeho "neludskom a nedoveryhodnom konani" - podla Vasich slov? Prvy znak objektivity je, ze si dosledne vypocujem obidve strany. Keby ste boli za nim a ukazal Vam tie podklady, ako mne, tak by ste sa dozvedeli, ze nie su veci tak, ako to niekto neoverene, ale mne vyhovujuco tvrdi!!!! A ked chcete pokoj, tak tu nepiste VOLOVINY!

comment lenaa

09.11.2016 14:11:04

"Milý " Vox Popoli.....

Nikdy som neposudzovala,neposudzujem a ani nebudem posudzovať človeka podla toho kto čo narozpráva,ale vždy dávam šancu aby sa ten človek sám prejavil. Nie každý si musí sadnúť s každým.Neviem či je to dobrý spôsob,lebo nie raz som sa popálila či bola na smiech ostatným....tak to bolo aj s pánom riaditeľom,s ktorým som prišla do kontaktu ako rodič žiaka,ktorý zastal v tejto škole napriek všetkému negatívnemu a snažila sa s ním výchádzať od začiatku. Nikdy som nehodnotila jeho prácu,pretože nie som odborník a ani neučil moje dieťa,mňa sklamal ludsky a stratil moju dôveru a to som mu povedala osobne do očí a ak by sme sa stretli ,poviem mu to zas. Ak mu súd uznal jeho nárok ,tak je to fakt a nemám proti tomu nič.
Chcela by som naozaj všetkych poprosiť,nerozpútavajme zasa dusno okolo školy.Neútočte na mňa ,len pre to,že som si povedala svoj názor,na to toto fórum predsa je.

S pozdravom Alena Kyselicová.

PS: neskrývajme sa za Nickmi,podpíšme sa pod svoj názor.
Ďakujem.

comment VOX POPOLI

09.11.2016 12:18:55

Mila lenaa,

pokial budu ludia rovni Bohu a posudzovat MORALNE PRAVO, dovtedy nebude nikdy pokoj. A prave ludia vyjadrili svojim postojom, ze prvakov dali inde, svoj nazor. Len naivny a menej mysliaci clovek sa bude utapat nezmyslom typu, to nie je nas problem. K praci p.riaditela sa vyjadrili kompetentni, a verte, ani slovo ZLEHO tam nebolo. Ale ked chcete zit v tom, ze slepy vedie slepeho, nech sa paci. Dobra rada: pokial posudzujete kohokolvek pracu, mali by ste byt objektivna. Ak na to nemam, radsej si svoje "mudrosti" necham pre seba alebo mne podobnych.

comment lenaa

08.11.2016 23:11:05

To že v tomto roku nemáme v škole prvákov,nie je problém ani starostky ani vedenia školy,ale tým že zo škôlky vychádzali len dvaja predškoláci a prečo chodia do Motšíc,to sa treba opýtať rodičov,ale určite to nie je tým ,žeby ţáto škola bola horšia ako motešická.....Jeden rok je silnejší,iný slabší,budúci rok vychádza 7 detí,treba urobiť všetko pre to aby tu ostali... Nechajte už školu na pokoji,konečne je tam kľud,dobrý kolektív,ktorý sa venuje deckám na maximim,decká sú spokojne, majú všetky podmienky na plnohodnotne vzdelávanie. Ja dufam,ze tato škola si postupne zasa získa dôveru ,ktorú stratila za bývalého pána riaditeľa,ktorý vyhral súd,asi právom,ale ci si to aj morálne zaslúži....asi nie. Privysoká cena za pokoj.....
 
comment Občianka a obyvateľa obce Bobot

08.11.2016 17:18:08

Tak isto som prekvapená tými sumami čo ste schválili. Okrem toho som si prezerala zverejnené dokumenty a vo faktúrach som našla, že právne úkony fakturoval istý pán advokát Juraj Klimčo z Trenčianskych Teplíc, ale žiadna objednávka ani zmluva na takéto právne úkony zverejnená nebola. Pri takých vysokých sumách (8692,- € ) či už za práce alebo služby by malo prebehnúť aj nejaké výberové konanie a mal by byť vybraný dodávateľ v čo najlepšej cene. Ak ste museli súdnym rozhodnutím zaplatiť 11199,20 € za to , že ste neoprávnene rozviazali pracovný pomer so zamestnancom, asi s bývalým riaditeľom ZŠ tak ste so svojimi najmúdrejšími radcami dosiahli naozaj svoje. Obec Vašim nezmyselným konaním prišla o 11200,- €. V škole máte menej detí ako za bývalého riaditeľa súčasne by to malo byť asi 15 detí a dosiahli ste historický úspech v dejinách obce Bobot, že nemáte ani jedného prváčika. Mimochodom kto Vás právne zastupoval v tejto kauze a súdnom spore a aká bola jeho cena za právne úkony? To vyrezanie tují na cintoríne je naozaj otrasné a to ako sa staráte o jazierko pri dome smútku, ktoré súčasne pripomína močovkovú jamu, lavičky rozbité a smetisko, ktoré tam vytvárate to je Vaša reklama. V rozhlase nás občanov upozorňujete, ako máme narábať a nakladať s odpadmi a Vy vytvárate smetisko v parčíku pri dome smútku, cintoríne a kostole.

comment občan

07.11.2016 13:30:31

Vážená pani starostka, Vážené obecné zastupiteľstvo

S hrôzou som si prečítal uznesenie č. 75/2016 z Vášho posledného zasadnutia obecného zastupiteľstva, kde schvaľujete zmenu rozpočtu a použitie prostriedkov rezervného fondu rozpočtovým opatrením č. 3/2016 vo výške 23. 341,20 €, kde ako prvú uvádzate čiastku 11. 199,20 € ako mimoriadnu okolnosť - doplatenie platu aj s odvodmi bývalému zamestnancovi, na základe súdneho rozhodnutia. Vážená pani starostka. Neoprávnené rozviazanie pracovného pomeru so zamestnancom a následne prehratý súd v tejto veci nie je mimoriadna okolnosť, ale Vami spôsobená chyba, absolútne zlyhanie a obrovská škoda, ktorú ste obci a občanom spôsobili. Neviem či Vám niečo hovorí čo je to zneužitie právomoci verejného činiteľa.

Ďalšia čiastka, ktorej čerpanie ste si dali schváliť je výrub stromov na cintoríne za 2. 420,-€. Nuž ak ste použili takúto sumu na likvidáciu tujovej aleje na cintoríne, čím ste cintorín doslova zohyzdili tak to je ďalšia skutočne veľká škoda. Tak razantné zdevastovanie tujovej aleje, ktorá bola nielen ozdobou cintorína ale aj vetrolamom, určite nebolo potrebné.
No a prosím Vás čo za právne úkony, pre koho, za čo a kým boli vykonané v tak obrovskej sume 8. 692,-€ v spojitosti s výstavbou bytovky?

Takéto nezmyselné míňanie finančných prostriedkov obce to skutočne nemá obdoby. Okrem toho takéto závažné zmeny v rozpočte ste mali uviesť v programe zasadnutia obecného zastupiteľstva a nie riešiť to len v bode rôzne, čím odvádzate pozornosť občanov tak, aby sa pred ich schválením nemohli k danej veci vyjadriť, alebo sa aspoň opýtať.
 
comment obecný príspevok

27.10.2016 16:15:17


MESIAC ÚCTY K STARŠÍM

Po lúke kvitnúcich jabloní
kráčaš v ústrety zrelosti,
keď jeseň letu odzvoní,
spomínaš na časy mladosti.

To je motto pozvánky 62 ročných a starších občanov susednej obce na slávnostné posedenie pri príležitosti Mesiaca úcty k starším (ďalej len mesiac úcty). Dožil som sa ďalšieho mesiaca úcty, tak ako všetci tí, čo čítajú tieto riadky. Vlani som pochválil pracovníkov obecného úradu ( spoluobčanov), ktorí sa podieľali na zabezpečení posedenia.

Tento raz sa na posedenie pozerám v širších súvislostiach: a) mám skúsenosť z takmer polovice uplynutého volebného obdobia, b) médiá dôchodcov , vo vzťahu orgánom štátnej správy a samosprávy vykresľujú vo zvláštnom svetle. Napr.: orgány samosprávy ........ „ Kupujú si voličov rôznymi benefitmi a darčekmi: mapami, perami či dávkovačmi liekov. Zo žartu sa hovorí, ( v Michalovciach), že už tu niet človeka, ktorý by nedostal nejakú cenu mesta.“
Mesiac úcty už tým že sa jedná o mesiac, mi pripomína bývalý mesiac priateľstva spojený s ruskou kuchyňou. Pretože dobré jedlo nezávisí na forme spoločenského vedomia ( ideológii ) a vždy poteší , ak nie je limitované telesnou schránkou ( v prípade nás starších ).
Zaujímalo ma, či „slávenie“ mesiaca úcty je: a) také rozšírené ako oslava mesiaca priateľstva v minulosti, b) čo je jeho zámerom? Podľa nájdených informácii na webových stránkach susedných obcí je pomer obcí, ktoré v tomto roku organizujú posedenie voči tým obciam, ktoré posedenie neorganizujú 5: 8. Sú obce, kde posedenie so seniormi počas mesiaca úcty je zakotvené v pláne kultúrnych podujatí obce. A dôvod posedenia je : „ aby sa ľudia (aj keď im rôčky pribúdajú ) stretávali, neuzatvárali sa do seba, aby žili život pozitívne naladený, veselý a plodný, naplnený láskou a porozumením pre svoje okolie “. Tak sa nám prihovárajú starostovia obcí /prejav úcty k starším od orgánov obce/.

Iný pohľad

V máji tohto roku som potreboval zrezať nosné korunové konáre starej jablone, ktoré sa nachádzali nad strechou domu suseda. Chcel som to robiť postupným zrezávaním časti konárov. K tomu som potreboval trojdielny skladací rebrík po 8.článkoch. Požičal som si ho na Lehote a doniesol na pleci, vezúc sa na bicykli. Z dôvodov bezpečnej jazdy najskôr dve časti a potom jednu. Keď som išiel prvý raz, pozdravili sme sa s mojím menovcom (pod 40r.), ktorý na stavebnom pozemku pracoval. Keď som išiel druhý raz na jeho otázku: „ čo idem robiť ?“ som za jazdy odpovedal, že idem orezať jabloň, aby susedovi nepadla na strechu. Ani som nestačil zložiť rebrík, otvorila sa brána a môj menovec prichádzal so slovami : „Rozumel som, že idete na strechu, kde vám spadla vetva z jablone. Prišiel som vám pomôcť, aby ste nespadli zo strechy“. „ Na strechu nejdem, ale chcem zrezať konáre, aby na strechu nespadli. Ty máš dosť svojej práce“, povedal som. „ Ale keď som už tu, tak vám to zrežem. Máte pevný špagát?“ Ťahom za špagát som uľahčoval rez, on rezal. Potom narezané konáre stiahol na môj pozemok. Práca, ktorú som mal naplánovanú na celé popoludnie, s jeho pomocou trvala asi 20 min. Spokojný, že jabloň je zrezaná, škridla na streche nedotknutá nenachádzajúc primerané slová vďaky ( opakujúc „ ako ti to vrátim ?“ ) som ho vyprevadil.
Pred domom mám zakopanú certifikovanú žumpu o objeme 10 m3. Veko otvoru žumpy má hmotnosť asi 45 kg a vždy s ním „zápasím“, keď je žumpu plná a mám ju vyčerpať. Problém je vtom, že žumpu sme osadili o pár desiatok cm nižšie, a tak pôvodný otvor je voči terénu o to nižšie, a pri zatváraní vždy „maturujem“ , aby som oceľovú páku, ktorou poklop zdvíham a spúšťam, vybral. „ Voľný pád “ veka z výšky 20 cm spôsobil, že veko prasklo, ale železné armovanie drží veko spolu. Opäť som raz „maturoval“ nad otvorom žumpy. Poobede po práci po ceste išiel sused od naproti na svoju stavbu. Keď videl ako zápasím s vekom zastavil sa a povedal : „Ujo, ja vám pomôžem“. Zdvihol poklop rukou, usadil ho na správne miesto a pokračoval v ceste na stavbu, ledva som stihol poďakovať.

Nebolo to v mesiaci úcty k starším, ale v oboch prípadoch to bola praktická ukážka pomoci staršiemu. Moje poďakovanie za ich pomoc bol slovný prejav úcty mladým mužom za ich pozornosť, že mi pomohli sami od seba. V tomto prípade bol dobrý skutok viac ako dobré slovo. Nepredpokladám, že im ich pomoc vrátim, preto ešte raz ďakujem.


Napísal 27.10 A. Doktor st.
 
comment osobný príspevok

26.10.2016 22:23:50


BABI, POŠLI MI TO MEJLOM ,

je bezplatná inštruktáž na zvládnutie základov práce na počítači a komunikácie prostredníctvom e-mailu pre seniorov, ktorú zabezpečuje Verejná knižnica M. Rešetku v Trenčíne, len sa treba prihlásiť. Že je to potrebné vidieť na nasledujúcej príhode.

Včera, 25.10. cestovala moja dcéra z TN za kamarátkou do Barcelony. Kamarátka so synom mala pricestovať zo Ženevy. Dcéra si „bukovala“ lístok z TN do Bratislavy, z Bratislavy do Viedne, z Viedne letenku do Barcelony, ubytovanie v Barcelone ba i preukážku na mestskú dopravu v Barcelone. Údajne je to lacnejšie ako kupovať na mieste. Vzhľadom k dianiu vo svete sme jej prízvukovali, aby dala o sebe vedieť SMS-kou.
25.10. 15.09 hod : Už som na letisku, odlet o hodinu, potom sa ozvem. 19.35 hod: Ahojte, už som doletela, všetko v poriadku, len musím ísť na terminál 2 pre kamošku, ja som priletela na terminál 1.
26.10. ráno o 8.30 hod : telefón, dcérino číslo. Keďže dohoda bola SMS s napätím potvrdzujem PRIJEM : „ Volali mi z prepravnej spoločnosti, že dnes mi doručia zásielku na vašu adresu. Je to zaplatené, len prevziať. “ Kedy asi prídu ? „ To neviem, volali mi z TN, asi dopoludnia .“ 12.50 hod: „ Za desať minút bude u vás “. 13,00 hod : preberám balíček a podpisujem prevzatie.

Kráčam do domu, v ruke držím balík, pozerám: dátum 21.10.2016, hmotnosť 0.266 kg, odosielateľ, prepravca, príjemca. To je úžasné. Tá logistika. Človek vec objedná na internete. Oznámenie dodania nech si kdekoľvek na svete. Informácia ide z TN do a z Barcelony na Bobot 2x. Starý otec prevezme balík. Vzdialene to pripomína komunikáciu riadiaceho centra s kozmonautmi na Mesiaci. Potom si uvedomím, že fantazírujem, a ozve sa racionálna časť mysle : Veď je to obyčajná informačná bublina. Ako by si riešil prevzatie balíka tvojimi rodičmi, ak by si bol na dcérinom mieste ? Keď by som išiel na výlet, povedal by som rodičom, že mi príde balík, a treba ho prevziať.

Aké jednoduché a ekonomicky efektívne. Bez potreby telefonovania. ( Veď telefón nemali ).

Napísal 26.10 A. Doktor st.

P.S. bonus doby, dve fotky na facebook-u
 
comment Sused

01.08.2016 10:00:55

Jazierko, vybudované na zachytávanie prívalovej vody, tohto roku nebolo kosené. Vzhľadom na intenzívne dažde vysoká tráva znižuje jeho funkčnosť. Dúfame, že po poklese vody sa to dá do pôvodného stavu. Posledné roky sa to kosilo minimálne dvakrát za sezónu. Niečo sa zmenilo či len starostka?
 
comment Anton Doktor

16.05.2016 15:17:07


OTVORENÝ LIST
Mgr. Michalovi Štefánikovi, správcovi farnosti Bobot

Vážený pán farár,
rozhodol som sa napísať tento OTVORENÝ LIST, aby som verejne zaujal stanovisko k informáciám, ktoré Obcou Bobot kolujú. Rozhodol som sa ho uverejniť na webovej stránke obce, aby si ho mohli prečítať všetci, ktorých dianie vo Farnosti Bobot zaujíma. Robím tak najmä preto, aby Ste vedeli, že názor všetkých veriacich z Bobota, s ktorými som sa o „ údajnej sťažnosti “ rozprával, majú rovnaký názor na Vás, ako som uviedol v liste ( e-mail ) zaslanom na Biskupský úrad v Nitre.

kópia listu :

Mons. Viliam Judák
Nitriansky diecézny biskup

VEC : Žiadosť o poskytnutie informácie.

Dobrý deň, Pochválený buď Ježiš Kristus

Volám sa Anton Doktor, bytom Bobot 191, ročník 1945. Videl a počul som Vás pri spomienkovej slávnosti na pátra Mikuláša Jozefa Lexmanna OP 16.8.2013. Od toho času máme už tretieho správcu Farnosti Bobot Mgr. Michala Štefánika. Stal sa správcom farnosti po Mgr. Miroslavovi Kuklovi. Napriek tomu, rýchlo získal dôveru nás farníkov. Má pekné, zrozumiteľné kázne, získal si pozornosť detí na detských sv. omšiach do takej miery, že my starí rodičia pozývame svoje vnúčatá, ktoré bývajú s našimi deťmi v mestách na okolí, aby prišli na detské sväté omše. Má toľko miništrantov, že sa „nezmestia“ pred oltár. V mojich očiach je symbolom láskavého duchovného pastiera. Pôsobí dojmom „ dobráka od kosti “, presne tak ako Svätý Otec.

Tým viac som bol prekvapený, keď sa ma suseda spýtala „ čí viem o tom, že sa niekto z Bobota telefonicky „ anonymne“ sťažoval na p. farára, priamo na biskupský úrad“ ? Pýtal som sa spoluobčanov, kresťanov katolíkov „ čo viete o sťažnosti na pána farára Mgr. Štefánika ? “ Každý niečo počul, ale nikto nevie, čo bolo obsahom sťažnosti. Ľudia, s ktorými som sa rozprával sú prekvapení, niektorí rozhorčení, že „ názorom “ jednotlivca sa biskupský úrad zaoberá a väčšinový názor, ktorý som naznačil na začiatku, ako keby neexistoval.
Prekvapilo ma stanovisko hovorcu Arcibiskupského úradu v Košiciach Jaroslava Fabiana, (narazil som naň, keď som sa chcel zorientovať v sťažnostiach na kňazov na internete) ktorý uviedol, „ že požiadavky dnešných veriacich sú čoraz náročnejšie a kňazi sú vnímaní kritickejšie ako v minulosti.“ ( ? )
Pán biskup, v homílii na púti v Nitrianskej Blatnici Ste uviedli, „ že žijeme v rozporoch našej doby a hľadania bodu istoty. “ Domnievam sa, že problém dnešnej doby je vtom, že sa pokladá za správne vyhovieť „názoru“ každej menšiny ( v najširšom zmysle slova ), pričom názor väčšiny je druhoradý, často označovaný za diskriminujúci - nedemokratický.

Ospravedlňujem sa, že sa obraciam na Vás s touto žiadosťou. Robím tak preto, lebo som presvedčený, že sa deje krivda v našej farnosti.

Preto Vás prosím o odpoveď na otázky :
- Čo bolo obsahom sťažnosti na pána farára Mgr. Štefánika ?
- Sťažovateľ bol anonym alebo konkrétna osoba ?
- Sťažoval sa jednotlivec alebo skupina ?


Za porozumenie a odpoveď vopred ďakujem.

S pozdravom S Pánom Bohom.

Anton Doktor

V Bobote, 28.4.2016

kópia odpovede :

Od: Biskupský úrad v Nitre Komu: 'Anton Doktor' Dátum: 2.5. 2016 09:17

Vážený pán Doktor,

ďakujem Vám za Váš list, a za to, že máte starosť o dobro farnosti, ale môžem Vás uistiť, že nikto z Bobota sa nesťažoval na Vášho pána farára.

So želaním Božieho požehnania v. judák

Potom som poslal list ( e-mail 4.5.2016), na adresu :

Mons. Dominik Gurín
Dištriktuálny dekan Dekanátu Bánovce nad Bebravou,

kde som uviedol:
S obdobnou žiadosťou som sa obrátil na Biskupský úrad v Nitre. V odpovedi zo dňa 2.5.2016 ma pán biskup Viliam Judák uistil, že nikto z Bobota sa na nášho pána farára na Biskupskom úrade v Nitre nesťažoval. Preto sa obraciam na Vás. Robím tak aj preto, lebo nemôžem byť ľahostajný, ak som presvedčený, že sa deje inému skrivodlivosť.

Zatiaľ som odpoveď nedostal, možno i preto, že som nesprávne uviedol meno pána dekana Dekanátu Bánovce nad Bebravou .

Bez ohľadu nato, či odpoveď z Dekanátu Bánovce n/Bebr. príde alebo nie, bez ohľadu nato, či sťažnosť na Vás niekto poslal, alebo nie, nič to nemení na názore nás farníkov :

PRE NÁS FARNÍKOV STE KŇAZOM, PRI STRETNUTÍ S KTORÝM CÍTIME VYŽAROVANIE ĽUDSKEJ LÁSKAVOSTI. STE SYMBOLOM LÁSKAVÉHO DUCHOVNÉHO PASTIERA. A CHCEME, ABY STE TO VEDELI.

Pre tých, ktorí nemali možnosť osobného stretnutia s Vami a čítajú tento list uvediem malý príklad: Krátko po príchod pán farár vymenil priehľadné „ mobilné pokladničky - zvonček“ za nepriehľadné. Zdanlivo maličkosť. Kto si však spomenie na Evanjelium podľa Marka, hl.12 verš 41- Obeť vdovy ( chudobná vdova dala do pokladnice dve leptá, dala všetko čo mala, bohatí dávali z toho, čoho mali hojne ) a nadväzne Ev. podľa Lukáša hl.18 verš 9 - Farizej a mýtnik ( farizej sa vyvyšuje voči mýtnikovi, že dáva / do pokladnice / desiatky zo všetkého čo má ). Z príkladu je vidieť, že ľudskosť a empatia má rôzne podoby.


S pozdravom Pochválený buď Ježiš Kristus
Anton Doktor

TURÍCE, sviatok Zoslania Ducha Svätého 15.5.16
 
comment Ivana

10.04.2016 21:26:47

Ak má niekto záujem o permanentku na plaváreň v Bánovciach z 20e na 15e volajte na toto číslo: 0940763822
 
comment Ivana

10.04.2016 21:23:59

Dobrý večer, nedá mi nezareagovať... pekne píšete o našej dychovej hudbe v ktorej naozaj pôsobí veľa "BÁNOVČANCOV :-) ....ale ak ste si dobre všimli....hrala tam jediná žena...trubkárka....mimochodom BOBOŤANKA ako repa :-) a aj napriek tomu,že momentálne žijem v Bánovciach....ale už len do leta....ma poznáte a ja vás tiež.....som dcéra Ľuboša Michaličku pri Ludoprinte.....tak dúfam, že tu tradíciu ešte v kapele dlho podržím :-) a Vás rada uvidím na naše ďalšej akcii....s pozdravom Boboťanka Ivana

comment obecný príspevok

16.03.2016 19:04:10


SAMOSPRÁVA - ZHROMAŽDENIE OBYVATEĽOV OBCE – VEREJNÉ OBSTARÁVANIE

Začnem citáciou zákona a tým, ako to robia inde.
SAMOSPRÁVA
Obec samostatne rozhoduje a uskutočňuje všetky úkony súvisiace so správou obce a jej majetku, všetky záležitosti, ktoré ako jej samosprávnu pôsobnosť upravuje osobitný zákon, ak takéto úkony podľa zákona nevykonáva štát alebo iná právnická osoba alebo fyzická osoba.
Samosprávu obce vykonávajú obyvatelia obce
a) orgánmi obce,
b) miestnym referendom,
c) zhromaždením obyvateľov obce.

ZHROMAŽDENIE OBYVATEĽOV OBCE
Na prerokovanie obecných vecí môže obecné zastupiteľstvo zvolať zhromaždenie obyvateľov obce alebo jej časti.
Priama demokracia (miestne referendum + zhromaždenie obyvateľov obce ) a zastupiteľská demokracia (starosta + poslanci) predstavujú dve formy realizácie princípu suverenity ľudu. Niekedy bývajú dávané do protikladu, ale obvykle existujú popri sebe a navzájom sa dopĺňajú. Vzhľadom na úplne stručnú a všeobecnú charakteristiku zhromaždení obyvateľov obce v zákone, je ich bližšia úprava ponechaná prakticky úplne na samotné obce, vrátane rozhodnutia o tom, či sa tak udeje formou všeobecne záväzného nariadenia alebo iného predpisu (napr. pravidlá alebo zásady organizovania), resp. či zhromaždenia obyvateľov obce budú samosprávou nejako bližšie upravené.
Témou zhromaždení obyvateľov obce sú najčastejšie zámery samosprávy týkajúce sa budúcnosti a hodnotenie jej činnosti s pohľadom do minulosti a to tak v obciach, ako i v mestách. Súvisí to tiež s tým, že iniciátorom väčšiny zhromaždení sú orgány samosprávy samotné.
Druhou najčastejšou skupinou tém zhromaždení sú otázky späté s výstavbou, urbanizmom a životným prostredím . Tento typ zhromaždení prevláda najmä v mestských častiach veľkých miest.
Tretím okruhom sú témy týkajúce sa majetku, hospodárenia a rozpočtu samospráv .
Výnimočným z hľadiska konania zhromaždení obyvateľov obce je mesto Vráble, kde sa konajú takpovediac „štandardné“ (alebo tiež predrozpočtové) zhromaždenia obyvateľov obce každoročne v častiach mesta a následne i v meste od roku 2003 Z 28 zhromaždení ( do roku 2012 ) sa len jedno netýkalo návrhu rozpočtu na nasledujúci rok (týkalo sa zámeru výstavby bioplynovej stanice).

V roku 2015 i v našej obci bolo vhodné zvolať zhromaždenie obyvateľov obce a prediskutovať nasledujúce témy :
• Program rozvoja obce BOBOT 2015 -2023 (PHSR)
• Návrh rozpočtu obce Bobot na rok 2016
• Vybudovanie digitálneho kamerového systému v obci Bobot
Otvorenou otázkou zostáva, či by bolo vhodné vypracovať VZN o konaní ZOO ?

S realizáciou Projektových zámerov obsiahnutých v PHRS bezprostredne súvisí ich financovania a spôsob verejného obstarávania.

Financovanie obce
Obec financuje svoje potreby predovšetkým z vlastných príjmov, dotácií zo štátneho rozpočtu a z ďalších zdrojov.
VEREJNÉ OBSTARÁVANIE definuje zák. č. 25/2006 Z.z.
Zákon upravuje zadávanie zákaziek na dodanie tovaru, zákaziek na uskutočnenie stavebných prác, zákaziek na poskytnutie služieb, súťaž návrhov a správu vo verejnom obstarávaní.
Pravidlá a postupy , ktorými sa zadávajú zákazky na dodanie tovaru, zákazky na uskutočnenie stavebných prác, zákazky na poskytnutie služieb sú závislé na hodnote zákazky.
Zákazka je nadlimitná, podlimitná, podprahová alebo s nízkou hodnotou v závislosti od predpokladanej hodnoty zákazky.
(2) Nadlimitná zákazka je, ak predpokladaná hodnota zákazky sa rovná alebo je vyššia ako
b) 200 000 eur, ak ide o zákazku na dodanie tovaru zadávanú obcou
d) 200 000 eur, ak ide o zákazku na poskytnutie služby zadávanú obcou
g) 5 000 000 eur, ak ide o zákazku na uskutočnenie stavebných prác.

(3) Podlimitná zákazka je, ak predpokladaná hodnota zákazky je nižšia ako finančný limit uvedený v odseku 2 a súčasne rovnaká alebo vyššia ako
a) 40 000 eur, ak ide o zákazku na dodanie tovaru alebo o zákazku na poskytnutie služby zadávanú obcou,
b) 200 000 eur, ak ide o zákazku na uskutočnenie stavebných prác.

(4) Podprahová zákazka je, ak predpokladaná hodnota zákazky je nižšia ako finančný limit uvedený v odseku 3 a súčasne
a) rovnaká alebo vyššia ako 10 000 eur, ak ide o zákazku na dodanie tovaru alebo o zákazku na poskytnutie služby zadávanú obcou,
b) rovnaká alebo vyššia ako 20 000 eur, ak ide o zákazku na uskutočnenie stavebných prác zadávanú obcou.

Zákazka s nízkou hodnotou zadávaná obcou je, ak predpokladaná hodnota zákazky je nižšia ako finančný limit uvedený v odseku 4 písm. a) a b) v priebehu kalendárneho roka alebo počas platnosti zmluvy, ak sa zmluva uzaviera na dlhšie obdobie ako jeden kalendárny rok.

Bežný postup pri verejnom obstarávaní.
1.Obec Bobot ( v zastúpení starostky obce) predloží obecnému zastupiteľstvu zámer, jeho zdôvodnenie, predpokladané náklady tak, aby poslanci sa mohli kvalifikovane rozhodnúť.
2. OZ zámer schváli, tým sa zámer stáva zákazkou a obec verejným obstarávateľom v zmysle zákona č. 25/2006 Z.z. o verejnom obstarávaní a poverí starostku ďalej dostupovať v zmysle tohto zákona.
3. Na základe schváleného zámeru obec vypracuje alebo dá vypracovať SÚŤAŽNÉ PODKLADY .
4. V prípade, že sa jedná o PODLIMITNÉ alebo PODPRAHOVÉ ZÁKAZKY, musí dať vypracovať PODKLADY odborne spôsobilej osoby .
5. Kontaktuje odborne spôsobilú osobu , dojedná ďalší postup VO, splnomocni osobu aby obec zastupovala a uzatvorí s ňou mandátnu zmluvu. Mandant- Obec . Mandatár: Splnomocnená osoba. Od tohto momentu VO je plne v réžii mandatára : zašle súťažné podklady ( ktoré obsahujú aj predpokladanú cenu) na Úrad verejného obstarávanie ( ÚVO ). Vo Vestníku VO budú zverejnené ako VÝZVA NA PREDKLADANIE PONÚK . Mandatár ďalej vyhodnotí predložené ponuky a určí ( prostredníctvom komisie v ktorej je predsedom ) víťaza VO. Obec s víťazom uzatvorí zmluvu na realizáciu zákazky.
6. Pri zadávaní zákaziek s nízkymi hodnotami obec nie je povinná vykonávať činnosti prostredníctvom odborne spôsobilej.
7. Obec ako verejný obstarávateľ je povinný zverejniť raz štvrťročne na webovom sídle verejného obstarávateľa alebo v periodickej tlači, prípadne inou formou zverejnenia súhrnnú správu o zákazkách s nízkou hodnotou s cenami vyššími ako 1 000 eur, v ktorej pre každú zákazku uvedie najmä :
a) hodnotu zákazky,
b) predmet zákazky,
c) identifikáciu úspešného uchádzača.

Čerpaníe eurofondov obecne
O čerpaní prostriedkov z eurofondov na projekty obci média často píšu ako o vyhodených peniazoch. Ján Rudolf ktorý v roku 2006 viedol rokovania s Európskou komisiou o balíku eurofondov na roky 2007 až 2013 si myslí, že je veľa prípadov, keď projekty podporované z fondov EU nemali žiadny efekt, boli niekoľkonásobne predražené. Boli to projekty pre projekty a nie projekty, ktoré by priniesli lepšiu konkurencieschopnosť, vyššiu kvalitu života, lepšie zdravotníctvo, kvalitnejšie životné prostredie, nižšiu nezamestnanosť, lepšiu infraštruktúru a tým rozvoj daného regiónu. Zlyháva najmä aplikácia kontrolných pravidiel. Systém kontroly v rámci Slovenska vykazoval nedostatky , najmä čo sa týka kontroly predraženia projektov.

Postup pri projekte Vybudovanie digitálneho kamerového systému v našej obci
Podľa dostupných informácii vo Vestníku Úradu verejného obstarávania Obec Bobot ako verejný obstarávateľ má evidované dve zákazky
Názov Zákazky I : Vybudovanie digitálneho kamerového systému - obec Bobot
Dátum vytvorenia: 29.06.2015, Dátum odoslania výzvy na ÚVO 26.06.2015
Kontaktné miesto (miesta): EPIC Partner a.s., Dunajské nábrežie 14, 945 01 Komárno Kontaktná osoba: Ing. František Mayer
Predpokladaná hodnota predmetu zákazky bez DPH : 149 825,0000 EUR ( cca 180 000 s DPH )
Lehota na predkladanie ponúk Dátum a čas: 17.07.2015 10:00
Podmienky otvárania ponúk Dátum a čas: 17.07.2015 10:30 Miesto : EPIC Partner a.s., Dunajské nábrežie 14, 945 01 Komárno, kancelária č. 25

Podľa zápisnice zo zasadnutia OZ dňa 26.6.2015
Starostka obce v bode 6. Zmluva o manažmente verejného obstarávania, oboznámila poslancov o návrhu zmluvy o manažmente verejného obstarávania so spoločnosťou EPIC Partner, a. s, ktorá by vykonala za obec Bobot verejné obstarávanie na projekt Vybudovanie digitálneho kamerového systému v našej obci vo výške 999 €. V súčasnosti vychádzajú výzvy z Eurofondov a naša obec by sa mohla uchádzať o jeden z nich, monitorované by boli kritické miesta obce, napr. cintorín, kultúrny dom, autobusové zástavky, budovy ŽŠ a MŠ a pod. Poslanci vyjadrili nesúhlas so zavedením kamerového systému v obci, lebo nemali k nahliadnutiu projektovú dokumentáciu, ktorá by vypovedala o rozmiestnení kamerového systému; myslia si, že sú pre obec potrebné podstatnejšie veci. Možno aj údržba zavedeného kamerového systému by si určite vyžadovala technickú údržbu, ktorá by obec stála finančné prostriedky.
Uznesenie č. 79/2015:. OZ v Bobote neschvaľuje Zmluvu o manažmente verejného obstarávania so zhotoviteľom EPIC Partner, a. s. .

Názov Zákazky II.: Vybudovanie digitálneho kamerového systému v obci Bobot
Dátum vytvorenia: 18.12.2015, Dátum odoslania výzvy na ÚVO 17.12.2015
Adresa a kontaktné miesto, na ktoré musia byť doručené ponuky Ladislav Bús IČO: 44613121 Tomášikovo 221 , 925 04 Tomášikovo Slovensko
Predpokladaná hodnota predmetu zákazky bez DPH : 81 650,0000 EUR
Lehota na predkladanie ponúk Dátum a čas: 07.01.2016 10:00
Podmienky otvárania ponúk Dátum a čas: 07.01.2016 17:00 Miesto : GASTROCENTRUM, spol. s r.o., Železničiarska 1556, 92401 Galanta
Zápisnica napísaná dňa 7.1.2016 z otvárania ponúk na predmet zákazky: „Vybudovanie digitálneho kamerového systému v obci Bobot“
1. Ing. Nikolas Duba - isupport 925 01 Matúškovo 320 Cena s DPH (€) 100 038,50
2. MAXNETWORK, s.r.o. 925 22 Veľké Úľany Cena s DPH (€) 99 816,00
3. JANUS TEAM s.r.o 925 22 Jánovce 65 Cena s DPH (€) 101 107,20
Výsledok vyhodnotenia ponúk a poradie uchádzačov
Poradie uchádzačov:
1. MAXNETWORK, s.r.o.,
2. Ing. Nikolas Duba - isupport ,
3. JANUS TEAM s.r.o
Identifikácia úspešného uchádzača:
MAXNETWORK, s.r.o., Kpt. Jána Nálepku 866/18, 925 22 Veľké Úľany

Podľa zápisnice z mimoriadneho zasadnutia OZ dňa 9.1.2016
Starostka obce v bode 6. Mandátna zmluva kamery otvorila opätovne tému kamerového systému v našej obci - vybudovanie digitálneho systému. Poslanci OZ po diskusii odsúhlasili zapojiť sa do projektu kamerového systému a odhlasovali mandátnu zmluvu, ktorej predmetom je vykonanie procesu verejného obstarávania na zákazku: Vybudovanie digitálneho kamerového systému v obci Bobot.
Uznesenie č.7/2016 : OZ v Bobote schvaľuje: Mandátnu zmluvu medzi zmluvnými stranami ako mandant obec Bobot so sídlom Bobot č. 56, 913 25, Bobot v zastúpení starostkou obce a ako mandatár Ladislav Bús so sídlom Tomašikovo 221, 925 04, ktorej predmetom je vybudovanie digitálneho kamerového systému v obci Bobot

Každý, kto si pozorne všimne jednotlivé dátumy v časovom slede môže resp. mal by si utvoriť svoj názor. Uvediem svoj.
1. V bode 4. Došlá pošta programu rokovania OZ dňa 29.5.2015 starostka obce oboznámila poslancov o vypracovanom „Programe rozvoja obce Bobot 2015 – 2023“, ktorý je potrebné v zmysle zákona č. 309/2014 Z. z. schváliť. Uznesenie č. 70/2015 OZ v Bobote schvaľuje: „Program rozvoja obce Bobot 2015 – 2023“
Schválený PHSR Obce Bobot neobsahoval projektový zámer : Vybudovanie digitálneho kamerového systému.
2. Odhliadnúc od ceny za kamerový systém sa domnievam, že projektový zámer o jeho vybudovaní mal byť predmetom diskusie s občanmi obce na zhromaždení občanov. Bol som svedkom zvolania zhromaždenia občanov obce aj v menej závažnom prípade.
3. To, čo ma prekvapilo, je predpokladaná cena včitane DPH zákazy I. 180 000 €. To je balík peňazí rovnajúci sa 2/3 dotácie obce na rok zo štátneho rozpočtu ! Čo je tak hodnotné v našej obci, že je to potrebné nepretržite sledovať ?
4. Ešte viac na prekvapil rozdiel medzi predpokladanou cenou zákazky I a zákazky II. 80 000 € ! Iba tým, že to bolo „narýchlo“ predložené a OZ zmluvu neschválilo, 80 tis € z Eurofondov zostalo pre inú obec. Iste nie je náhoda, že zákazky ktorých proces verejného obstarávania realizovala spol. EPIC Partner, a. s. mali predpokladanú hodnota predmetu zákazky bez DPH : 150 435 € ( Neporadza ), 150 800 € (Dolné Naštice – iba 7 kamier ), 149 220 € ( Dežerice), 149 800 € ( Hradište), 150 213 € (Ostratice ) a Bobot 149 825 €. Vo všetkých menovaných obciach boli tí istí uchádzači ako v našej Zákazke II, a vždy úspešným uchádzačom bola spol. MAXNETWORK, s.r.o., Veľké Úľany.
5. Zákazky na vybudovanie kamerového systému, ktorých verejné obstaranie realizoval
ako mandatár Ladislav Bús so sídlom Tomašikovo 22 mali predpokladanú hodnota predmetu zákazky bez DPH : 81 650 € ( Brezolupy ), 81 650 € ( Šišov ) a Bobot 81 650 €. Aj v týchto obciach bola úspešným uchádzačom spol. MAXNETWORK, s.r.o., Veľké Úľany.
6. V jednom prípade bola úspešným uchádzačom spol. MAXNETWORK, s.r.o., Veľké Úľany, aj keď cena jej ponuky bola o 12 432 € vyššia ako cena iného uchádzača.
7. U Zákazky I bola vypracovaná výzva spol. EPIC Partner a.s. zaslaná na UVO 26.06.2015. Ešte predtým musela starostka obce splnomocniť EPIC Partner a.s. na zastupovanie vo veci verejného obstarávania a ešte predtým nájsť subjekt, ktorý obec bude zastupovať. A to všetko v čase, keď OZ o veci nebolo informované a ani 26.06.2015 na schôdzi OZ poslanci nemali k dispozícii projekt kamerového systému. U Zákazky II 9.1.2016 sa konala schôdza OZ, kedy poslanci odsúhlasili mandátnu zmluvu s madatárom, pričom už 7.1.2016 bol známy úspešný uchádzač.
8. Nadobudol som dojem, že obec zastúpená jedným človekom v prostredí čerpania eurofondov je úplne závislá na dobrej či zlej vôle mandatára.
9. Nie sú známe informácie o postupe a spôsobe výberu uchádzačov v prípade podlimitných zákazok.
10. V roku 2015 obec nezverejnila štvrťročnú súhrnnú správu o zákazkách s nízkou hodnotou s cenami vyššími ako 1 000 eur .

Občania obce nie sú odkázaní na informácie o dianí v obci iba na zhromaždeniach občanov obce raz ročne. Zákonodarca vytvoril veľa možností, ako môže občan získať podrobné informácie a byť aktívnym :
• Zverejňovanie zápisníc z rokovania OZ
• Zverejňovanie zmlúv, objednávok a faktúr
• Vestník verejného obstarávania vydávaný Úradom verejného obstarávania
• Zverejnenie návrhu a schváleného rozpočtu obce
• Požiadať starostku obce o nahliadnutie do dokladov v zmysle zákona o verejnom prístupe k informáciám.
A to všetko elektronicky.


16.3.2016 A. Doktor star.

P.S.

Verejné súťaže na dedinách sa zvrhli na divadlo

Gemerská obec Drňa má len dvesto obyvateľov, ale stráži ju kamerový systém za takmer 200-tisíc eur. Kamery boli vlani vo všeobecnosti eurofondový hit.
15.03.2016 | Ján Kováč | © 2016 News and Media Holding
ZDIEĽAŤ
Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) patriaca pod rezort pôdohospodárstva na ne vo dvoch výzvach vyčlenila 16 miliónov eur a od obcí nechcela žiadne spolufinancovanie. Výsledok? Obce prepadli márnotratnosti a vôbec ich netrápila mizerná úroveň súťaží. Ak sa aj do tendrov zapojilo viac uchádzačov, v mnohých prípadoch sa zdá, že súťaž len predstierali.
Iba pre Galanťanov
Ako predstierané súťaže sa javia tie, ktoré vlani organizoval poradca pre verejné obstarávanie Ladislav Bús. Priamo jemu zverila svoje eurofondové súťaže zhruba tridsiatka starostov. Ďalších dvadsať podpísalo zmluvu s jeho manželkou Agnesou. Zatiaľ všetky, ktoré TREND našiel vo vestníku verejného obstarávania, vyhráva spoločnosť Maxnetwork z Veľkých Úľan pri Galante.
Okrem Maxnetworku sa súťaží zúčastňovali ešte dvaja uchádzači: eseročka Janus Team a živnostník Nikolas Duba. N. Duba aj majiteľ Janus Teamu Tomáš Szabó podľa informácií TRENDU v minulosti pracovali pre Maxnetwork. N. Duba to aj potvrdil. Všetci uchádzači aj Búsovci žijú a pôsobia na vidieku pri Galante v okruhu približne 20 kilometrov. Maxnetwork a Janus Team dokonca v susedných obciach. Do veľkých eurofondových súťaží púšťali Búsovci len toto trio. Len čo sa do súťaže prihlásil niekto štvrtý, vylúčili ho.
Dalo by sa tomu rozumieť, keby šlo o lokálny biznis. Fungovanie lokálnej konkurencie na lokálnom trhu by pôsobilo dôveryhodne. Lenže traja známi sa púšťajú do súťaží po celej krajine. A idú vždy do rovnakých tendrov. Tam, kde je Maxnetwork, idú vo väčšine prípadov ďalší dvaja, alebo aspoň jeden z nich. Tam, kde Maxnetwork nejde, nejdú ani oni.
TREND celkovo analyzoval bezmála dve stovky vlaňajších zákaziek na kamerové systémy. Okrem 50 súťaží manželov Búsovcov vyhral Maxnetwork ešte ďalších zhruba dvadsať. Tie síce organizovali iné agentúry, no ako autor súťažných podkladov sa tiež uvádza L. Bús. Podobne ako on, aj ostatné agentúry zo súťaží okrem galantského tria vylúčili všetkých ostatných súťažiacich.
Ťažko sa dá vysvetliť aj to, že druhá najnižšia cena bola od ceny Maxnetworku vždy tesne blízko, no nikdy ju nepodliezla. Vo väčšine Búsových súťaží bol rozdiel do jedného percenta, v ojedinelých prípadoch dve alebo tri percentá. Napriek tomu Janus Team ani Nikolas Duba nevyhrali ani jednu z týchto súťaží.
Veľkorysé riešenia
Celkovo sa súťažné podklady L. Búsa využili v zákazkách najmenej 70 obcí, pričom 60 z nich sa skončilo podpisom zmluvy s Maxnetworkom. „Vyhrali sme všetky predmetné súťaže s najnižšou cenou a splnili sme všetky zákonom stanovené podmienky hospodárskej súťaže,“ tvrdí majiteľ Maxnetworku Zoltán Tóth. Aj N. Duba odmieta, že by s konkurenciou koordinovali svoje ponuky.
Maxnetwork má podľa Z. Tótha dostatok vysoko kvalifikovaných zamestnancov, aby dokázal zvládnuť väčšie projekty a konkurovať tak ostatným etablovaným spoločnostiam. Skutočnosť, že niekto pôsobí v susednej obci podľa neho nemožno vnímať ako dôkaz nekalej spolupráce. L. Bús na mailové otázky TRENDU neodpovedal, cez telefón sa však vyjadril, že tendre prebehli v súlade so zákonom.
Podľa Z. Tótha dodali všetky kamerové systémy načas a obce sú s nimi spokojné. Výpovede oslovených starostov to potvrdzujú. Po inštalácii kamerových systémov zaznamenali pokles vandalizmu a keď sa stane trestný čin alebo autonehoda, kamery pomáhajú polícii objasniť ich. Oproti minulým rokom si obce kupujú veľkorysé technologické riešenia. Umožní im napríklad rozoznať poznávaciu značku auta, či tváre v tme.
Systémy, ktoré si kupovali predtým z dotácií ministerstva vnútra, takéto precízne podľa starostov neboli. Rezort na ne prispieval od dvoch do desaťtisíc eur. Pri eurofondoch PPA stanovila v poslednej 10-miliónovej výzve na každý projekt rozpätie 10- až 100-tisíc eur a v predchádzajúcej šesťmiliónovej 10- až 200-tisíc eur.
Lebo málo času
Ak sa v prípade Maxnetworku a L. Búsa javí aspoň ilúzia hospodárskej súťaže, v iných to nevidieť vôbec. Ako sa to stalo v prípade Slovanetu, ktorý vlani vyhral najviac kamerových zákaziek. TREND mu ich vo vestníku verejného obstarávania narátal vyše osemdesiat. Takmer v žiadnej z nich nemal reálneho konkurenta. Ak sa aj niekto prihlásil, vylúčili ho.
„To, že sme v mnohých súťažiach uspeli, nás teší, ale ani neprekvapuje s ohľadom na to, aké úsilie bolo pre to potrebné a z našej strany aj vynaložené,“ uviedol pre TREND hovorca Slovanetu Roman Greguš. Otázku, prečo sa do súťaží neprebojovalo viac firiem, treba podľa neho


.23. december je deň, kedy sa väčšina ľudí sa už pripravuje na sviatky. Úradníci však tento deň trávia vypisovaním verejných obstarávaní. Tento rok ich v tento deň vypísali až 219. Upozorňuje na to Transparency International.
Štedrý deň na tendre
„Tento rok to bolo rekordných 219 zákaziek, desaťnásobok bežného denného počtu. V priemere tak úradníci vypísali tento predsviatočný deň zákazku každé dve minúty. Dokopy za 64,5 milióna eur," komentuje organizácia na sociálnej sieti.
Prečo je 23. december štedrým dňom na tendre? Môže za tým byť snaha stihnúť obstarávanie na poslednú chvíľu, aby sa stihli vyčerpať peniaze určené na tento rok. Podľa Transparency však môže ísť aj o zámer okresať počet firiem, ktoré sa do tendra prihlásia.
„Pri väčšine týchto ponúk úrady zadali len minimálny možný počet dní pre uzávierku - 20 kalendárnych dní. V praxi to znamená len zhruba desať pracovných dní na prípravu v čase, keď si ľudia aj tak často berú dovolenky. Znižuje sa teda šanca, že úrady dostanú veľa kvalifikovaných ponúk a ich konkurencia zníži cenu," dodávajú odborníci z Transparency International.

Kamery v miniobciach
Ako ďalej upozorňuje Transparency, veľa verejných obstarávaní je zameraných na čerpanie eurofondov. Ide najmä o opravy miestnych komunikácií, verejného osvetlenia a inštaláciu kamerových systémov.
Tendrov na kamerové systémy je celkovo 25 a väčšinou ide o malé obce. Napríklad obec Nižná Polianka v Okrese Bardejov má asi 255 obyvateľov a dostane kamery za vyše 88- tisíc eur. Všetky obstarávania sú si podobné podmienkami a zadaním, líši sa len suma zákazky.
„Budeme v januári pozorne sledovať, kto ich bude vyhrávať a pri akej súťaži," dodávajú odborníci z Transparency International.
 
comment obecný príspevok

07.03.2016 20:13:30


O HLÚPOM JANOVI - rozprávka

Iste ste ju počuli, alebo čítali. Nemyslím tú, kde Jano získal za ženu princeznú. Myslím tú rozprávku, ako išiel Jano do lesa a v lese natrafil na spiaceho zajaca. Pozerajúc na zajaca hútal: „Chytím zajaca a vezmem ho domov. Na trhu ho vymením za hus, hus vymením za kozu, kozu za prasa, prasa za kravu a kravu za koňa “. Od radosti, ako to dobre vyhútal, vyskočil a zavýskal. Zajac sa zobudil, vyskočil a trielil do lesa. Darmo si Jano pretieral oči, zajaca nebolo.

A teraz MODERNÁ ROZPRÁVKA o hlúpom Janovi. Kde bolo tam bolo, bola obec kde obyvatelia obce nemali vysporiadané vlastnícke práva k pozemkom a preto sa rozhodli, na pokyn zhora, urobiť vo veci poriadok. Zriadili si komisiu z občanov a za predsedu komisie zvolili starostu obce. Bolo to logické. Už samotné slovo STAROSTA evokuje slovo „starať sa“. Starosta obce sa stará o obec. Akt bol zhora označený ako ROEP. Keď komisia v roku 2007 ROEP ukončila zistila, že 60 hektárov (ha) poľa ( 600 000 m2 ) v chotári obce je majetkom obce. A ako to už v rozprávkach býva, zostalo záhadou, že sa to nedozvedeli poslanci obce.
Občania obce, ktorí boli vlastníkmi pozemkov, tak ako predtým aj teraz, prenajali pôdu na gazdovanie miestnemu poľnohospodárskemu družstvu (PD) za úplatu 600 Sk za ha.
Starosta mal absolútnu dôveru obyvateľov, preto ho opakovane a opakovane do funkcie volili. Ako dobrý hospodár dlho si lámal hlavu čo spraviť, aby naňho obyvatelia obce spomínali, aj keď už nebude starostom. Hútal, hútal až vyhútal : Starosta obce chodí jednať na úrady ohľadom dotácií, stretáva sa s inými starostami, odovzdáva/získava skúsenosti, jedná s dodávateľmi služieb. Na jednania na úrady nemôže chodiť, musí sa doviesť na aute. Reprezentuje obec! Musí obci robiť dobrú reklamu. Ale na akom aute, keď obec nevlastní vozidlo? Iba vlastným autom. Ale používanie vlastného vozidla na služobné účely znamená čerpať peniaze z rozpočtu obce ako náhradu za opotrebovanie vozidla. Ročne sa jedná o 2000, 3000, 4000 až 5000 € v OBCI Z ROZPRÁVKY. Starosta sa rozhodne : Prenajme pozemky obce družstvu a za nasporené peniaze z prenájmu 60 ha pôdy kúpi obci nové osobné auto. Rozhodne sa, že o uzatvorení zmluvy o prenájme pôdy nebudú vedieť ani poslanci (i keď by mali uzatvorenie zmluvy odsúhlasiť ! ) To sa budú obyvatelia obce aj poslanci diviť ! Vzal ceruzku a počítal : rok 2007 600 Sk x 60 = 36 000 Sk = 1200€, rok 2008 660 Sk x 60 = 39600 Sk= 1320€, rok 2009 720 Sk x 60 = 43200 Sk = 1440€, rok 2010 30€ x60 =1800€, rok 2011 1800€, rok 2012 1800€, rok 2013 1800€, rok 2014 1800 € Spolu 13 000€. To bude stačiť na kúpu osobného auta v roku 2015, pre starostu obce s počtom obyvateľov 750! A počítal ďalej. Nové vozidlo, pri šetrnom zaobchádzaní a pravidelnej údržbe údržbárom OBCE Z ROZPRÁVKY, musí vydržať aspoň 15 rokov. Za 15 rokov by obec na náhradách za používanie súkromných osobných automobilov štyrom starostom zaplatila min. 2000€ x 15 = 30 000€ ! V roku 2030 by OBEC Z ROZPRÁVKY mohla kúpiť pre starostu obce osobné motorové vozidlo luxusnejšej kategórie. Starosta sa už vidí v roku 2031. Ako 85 ročný pomaličky nastupuje do strieborného mercedesu. Obecné zastupiteľstvo prijalo uznesenie, že bývalý viacnásobný starosta za to, že v roku 2007 vyhútal nový spôsob získania finančných prostriedkov na nákup služobného vozidlá pre starostu, slávnostne naštartuje práve zakúpený „ meďák “( v slangu profesionálnych vodičov ).

KONIEC ROZPRÁVKY
Píše sa rok 2014. Nový starosta inventarizuje majetok obce a zistí, že obec vlastní 60 ha poľa na ktorom gazduje miestne družstvo. Družstvo i obec majú i zmluvy o prenájme iba v nich ako cena za prenájom ha poľa sú napísané dve nuly. Chýba pred nimi číslica 6. Príjem do rozpočtu obce za prenájom 60 ha poľa, za roky 2007 až 2014, bol rovný 0, slovom nula €. Vtedy si spomenuli poslanci i niektorí obyvatelia OBCE Z ROZPRÁVKY na bývalého starostu. Nový starosta, poslanci i niektorí obyvatelia obce sa divili. Niektorí obyvatelia krútili nechápavo hlavou, veď také veci sa stávajú skutočne iba v rozprávke!

P.S.
Nezodpovedané zostali dve otázky : Kto v modernej rozprávke zohral úlohu HLÚPEHO JANA ? Kto mal skutočne dôvod vyskočiť a zavýskať si?
( pomôcky: bývalý starosta ?, bývalí poslanci ?, nový starosta ?, noví poslanci ?, obyvatelia obce ?, PD ? )
Nakoniec hádanka: Uhádnite, kde sa OBEC Z ROZPRÁVKY nachádza ?
ROEP – register obnovenej evidencie pozemkov

7.3.2016 napísal A. Doktor star.
 
comment osobný príspevok

27.02.2016 20:14:49


BOBOŤANKA, BOBOŤAN, BOBOT

V nedeľu sme boli účastníkmi i poslucháčmi koncertu dychovej hudby BOBOŤANKA v našej obci. Popri nás Boboťanoch bola tam veľa Bánovčanov. Ak Boboťan je obyvateľ obce Bobot, potom tradíciu dychovej hudby BOBOŤANKA udržiavajú ne-boboťania. Malou útechou nás Boboťanov je, že kapelník a umelecký vedúci kapely sú Boboťania prvého stupňa. Odhliadnúc od uvedeného, bol koncert Boboťanky veľmi pekným zážitkom. Pre tých, ktorým skúsenosť hrať na dychové nástroje skončila v detskom veku fúkaním do ústnej harmoniky, sú schopnosti členov dychovej hudby BOBOŤANKA neskutočné, priam famózne, i keď umelecký vedúci kapely považuje súbor za amatérsky. Je príznačné, že to hovorí ten, ktorého ja považujem za MAESTRA. Keď som po koncerte išiel domov s manželkou, „predierajúc“ sa medzi zaparkovanými autami, povedal som jej: „ Je tu plno Bánovčanov !“ A zo skupinky idúcej za nami sa ozval ženský hlas : „ Veď tam hrali Bánovčania.“ Oprávnený pocit hrdosti, „vlastenectva“ na dychovú hudbu BOBOŤANKA, ako „produkt“ obce Bobot, mi ako rodenému Boboťanovi chýba. Počúvať Boboťanku pri 95. výročí jej založenia ma napĺňa nostalgiou za Boboťankou z mojich detských čias pred 60. rokmi. Bola skutočne bezprostredne prítomná v obci, v čase smútku i veselia.
Rodených Boboťanov v obci Bobot ubúda, a pribúdajú rodení Bánovčania a Trenčania. Ale i to sa môže zmeniť, lebo je „ moderné“ opäť rodiť doma.

Nostalgia za detstvom v rodnej obci, že som Boboťan ( v zmysle byť ) a iný je Motešičan alebo Horňanec mi nedá, aby som nespomenul túto príhodu: Chodil som do šiestej triedy do Motešíc. Bolo 13.12 - Lucie. Boli sme v škole aj poobede. Cítil som, že ma bolí pravé koleno, že mi opúcha. Myslel som si, že hýbaním mi to prejde, a tak som si koleno oprel o lavicu ( dosku pod lavicou ) a kýval som nohou. Potom sme išli domov na autobus. Pri vystupovaní som už na nohu nemohol stupiť, tak ma v kolene pichalo. Musel mi spolužiak Julo Gunár pomôcť. Spolu sme išli domov. Keďže ma noha stále bolela, otec zavolal ( ako bolo vtedy zvykom) p. Choluja z Horňán, aby poradil. P. Choluj doporučil to rozchodiť. Postup : s vedrom naplneným vodou som mal kráčať. Problém bol v tom, že vedro plné vody som ledva uniesol, keď som bol fit, a nie s boľavým kolenom. Keď doporučený postup nepomohol od bolesti, išiel som s dedkom do nemocnice v Tr. Tepliciach na ortopédiu. Tam si ma „nechali“. Diagnóza „voda v kolene“. Lokálne mi to schladili, prerezali kožu na kolene a obsah odsali. Ani to veľmi nebolelo. Nohu dali do dlahy, koleno obviazali. Dostal som sa na izbu, kde bolo 4 či päť detí, niektoré po komplikovaných operáciách, lebo „stále“ plakali. Ako cez deň tak aj v noci. Bol som prvý raz mimo domova. Bolo týždeň pred Štedrým dňom. Starší pacienti – dospeláci, ktorí mali podobnú diagnózu ako ja, boli operovaní, ja nie. Napriek tomu som chcel ísť domov a čo najskôr. Asi po dvoch dňoch sestrička otvorila dvere a od dverí a spýtala : „ Kto je z vás Bobot ?“ „ Ja !“ zakričal som. „ Pôjdeš domov“. O chvíľku priniesla barle. „ Vieš chodiť s barlami?“ ( bolo treba ísť dolu schodmi do ošetrovne na prízemí ). „ Áno“ povedal som, i keď som ešte nikdy s barlami po schodoch nešiel, nebol dôvod. Po prvom schode už som letel, iba sestrička ma zachytila. V ošetrovni už na nás čakali dvaja ošetrovatelia, vyložili ma na stôl a začali dávať dolu obväzy. Keď boli v najlepšom, vstúpil dnu lekár. Pozrel sa na mňa a ošetrovateľom povedal : „ Veď ten bol starší ?! “ a opýtal sa ma : „ Ako sa voláš ?“ „ Anton Doktor“ . „ A prečo si tu, mal tu byť Bobot? “ „Ja som z Bobota ! “ „ Späť mu to obviažte a na izbu !“, povedal prísne lekár. Vidina, že už idem domov zmizla do nenávratna. Neviem, ako som sa dostal na izbu. Nemohol som pochopiť, ako sa niekto môže volať ako obec, Jožo Horňany, Peter Motešice alebo Kristián Trenčín ? Bobot bol pre mňa názov množiny všetkých priezvisk z našej obce. Teda Doktor a Bobot boli slová identické, s názvom Bobot som sa identifikoval. Nie iba vtedy, ale po celú dobu, čo som pobýval mimo rodiska.
Štedrý večer dedko vyriešil, podpísal reverz ( prepustenie z nemocnice na svoju zodpovednosť ) a stvrdil ho fľaškou slivovice.
V poslednom zamestnaní pred odchodom do dôchodku som mal kolegyňu, ktorá sa volala Štefánia Bobotová a jej muž Erik Bobot. V telefónom zozname regionálnej oblasti Trenčín som napočítal desať Bobotov.

Píšem si so spolužiakmi. Do Čiech i SRN. A podpisujem sa: tono z Bobota.


27.2.2016 , napísal A. Doktor star.
 

<< | 1 2 3 4 5 6 7 8 | >>

Zdieľať: Google Facebook Twitter
 
História obce

Prečítajte si niečo z histórie našej obce a to obecnú kroniku, ktorú napísal Pavel Gašparovič Hlbina.

Čítaj viac »
Stránkové hodiny OÚ
Pomoc & Podpora

Pokiaľ máte akékoľvek pripomienky k technickej stránke webu, neváhajte nás kontaktovať.

admin@bobot.sk »