Farský úrad

 


back Naspäť
Detail oznamu

Pohľad späť: Ako sa obnovil náš kostol v roku 1958

Kategória: Farský úrad | Podkategória: Farské oznamy
 
back Zobraziť galériu

V roku 1958 sa obnovil náš farský kostol nádhernými maľbami, ktoré sa nám podarilo získať z osobného archívu autora malieb pána Františka Hrdinu.

Kanonik P.G. Hlbina uviedol vo farskej kronike k roku 1958 nasledovný zápis:

V lete a na jeseň z milodarov veriacich bol vymaľovaný farský kostol. Vedúci maliar bol František Hrdina z Motešíc. V sanktuáriu sú namaľované obrazy z biblie: Vyhnanie z raja, Zvestovanie, Narodenie Pána Ježiša, Pokrstenie Ježišovo, Posledná večera. Na klenbe kostola nad hlavným oltárom je boj svätého Michala so zlými duchmi. Na oblúku pred sanktuáriom dvaja anjeli sa klaňajú sviatosti a nápis: "Blíž k tebe Bože môj!". V kostolnej lodi na plafóne sú znázornené 4 Ježišove podobenstvá (Rozsievač, Dobrý pastier, Milosrdný Samaritán a Márnotratný syn). Maľovka je veľmi pekná (cena asi 30.000 Kčs).

Článok v Katolíckych novinách - 2.11.1958 pod názvom Obnova farského kostola v Bobote:

Rázovitá malá obec Bobot, ležiaca zo severnej časti Nitrianskeho kraja na ceste spájajúcej Bánovce nad Bebravou s kúpeľným mestom Trenčianske Teplice, takmer pod kopcom Machnáča má farský kostol, ktorého stavba sa datuje z prvej polovice XIV. storočia. Stavaný je v románskom slohu.
Keďže vnútorná maľba kostola bola hodne poškodená, farníci z podnetu miestneho duchovného vsdp. kanonika Pavla Gašparoviča Hlbinu okrášlili svoj kostol novou maľbou za výdatnej pomoci veriacich. Práce spojené s vymaľovaním kostola zverili Františkovi Hrdinovi, maliarovi z Dolných Motešíc, ktorý vytvoril umelecky pekné dielo.
Malé sanktuárium zdobí šesť obrazov, ktoré vyjadrujú vykúpenie človeka z hriechu. Hore na klenbe nad hlavným oltárom je sv. Michal archanjel. Druhý obraz predstavuje "Vyhnanie z raja", potom je zobrazené "Zvestovanie", "Narodenie Ježiša Krista" a "Pokrstenie Ježišovo". "Posledná večera" znázorňuje mystické prebývanie Vykupiteľa medzi nami.
Ale ani ostatná maľba nezaostáva za krásou sanktuária. Na oblúkoch kostolnej klenby sú štyri obrazy predstavujúce štyri najkrajšie podobenstvá Nového zákona a Dobrého pastiera, Rozsievača, Milosrdného samaritána a Márnotratného syna.
Radostná bola nedeľa 19. okt. t.r. pre veriacich v Bobote, kedy novú maľbu kostola vsdp. P. Gašparovič Hlbina posvätil.


Pridané: 10.07.2017 22:56:59

Zdieľať: Google Facebook Twitter

back  Diskusia k oznamu: back Pridaj názor
Čítať celú diskusiu | Počet reakcií: 62
 
História obce

Prečítajte si niečo z histórie našej obce a to obecnú kroniku, ktorú napísal Pavel Gašparovič Hlbina.

Čítaj viac »
Stránkové hodiny OÚ
Pomoc & Podpora

Pokiaľ máte akékoľvek pripomienky k technickej stránke webu, neváhajte nás kontaktovať.

admin@bobot.sk »